Use all four operations to solve problems involving measure

Introduced in the Year 5 curriculum as: "Use all four operations to solve problems involving measure [for example, length, mass, volume, money] using decimal notation, including scaling."

We can often solve measure problems by scaling up or down.

With problems involving the relative sizes of two quantities, missing values can be found by using our multiplication and division facts.


Example 1:

For 6 cupcakes, 3.75g of baking powder is needed. Megan is baking 18 cupcakes for her party. How much baking powder does she need??

6 cupcakes needs 3.75g of baking powder. 18 cupcakes need [ ]g.

6 x 3 = 18. So, we also multiply 3.75g by 3 to get our answer.

3.75 x 3 = 11.25g.


Example 2:

3 carriages of a train have a maximum load of 22.5 tonnes. What is the maximum load 4 carriages can carry?

Here, we find the load for one carriage first.

22.5 divided by 3 = 7.5 tonnes.

If one carriage can load 7.5 tonnes, then 4 can load 7.5 multiplied by 4.

7.5 x 4 = 30 tonnes.


Example 3:

Nuts cost £4.80 per kilogram. Gary buys 375g. How much does he pay?

First, we can work out what 1g of nuts costs.

£4.80 divided by 1000 = £0.0048.

We need to find 375g, so we multiply by 375.

£0.0048 x 375 = £1.80


⯇ Browse by year group
⯇ Browse by topic area